VІ. Закріплення вивченого матеріалу. Урок Природознавство Тема : « Червона книга України. Ознайомлення з назвами тварин, що занесені до Червоної книги України.» Мета: познайомити дітей з Червоною книгою України, узагальнити і розширити знання учнів про різноманітність природи ; формувати поняття «нежива» і «жива природа»; узагальнити знання учнів про значення природи в житті людей та їх вплив на довкілля і природи; розвивати спостережливість і удосконалювати вміння порівнювати і встановлювати причино - наслідкові зв’язки; виховувати почуття стурбованості за сучасний стан природи, бережливе ставлення до неї. Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, диск з презентацією, ілюстрації із зображенням тіл неживої і живої природи, речей виготовлених людиною, рідкісних рослин і тварин України. Хід уроку І. Організація класу до уроку. ІІ. Спостереження за змінами в природі: - Який стан, сьогодні неба?
- Чи є вітер?
- Чи є опади? Які?
- Запишіть результати спостережень у календар спостережень.
- Які зміни відбулися в житті рослин і тварин із приходом зими?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку. Робота над загадками. · Хто на собі ліс носить? ( Олень ) · Хто спить, а очей не заплющує? ( Заєць ) · Стрекотуха білобока, звуть усі її … ( Сорока ) · Уночі гуляє, а вдень спочиває, Має круглі очі, бачить серед ночі. ( Сова ) · Тисяча тисяч бондарів роблять хати без дворів. ( Мурашки ) · Має рот, та все мовчить. (Риба) - Як назвати одним словом відгадки? ( Тварини ) - Отже, тварин дуже багато і всі вони різні. Колективна робота. Розподіл тварин на групи. Група.  - Розгляньте зовнішній вигляд оленя, зайця, вовка. Назвіть спільні ознаки цих тварин. ( Голова, тулуб, хвіст, чотири кінцівки ) - До якої групи тварин вони належать? ( Звірі ) - Яка головна ознака звірів? ( Годування дитинчат молоком ) 2 група.  - Розгляньте зовнішній вигляд сороки, сови, горобця. ( Замість передніх кінцівок – крила, особлива форма тіла, яка допомагає літати ) - До якої групи тварин вони належать? ( Птахи ) - Назвіть загальні ознаки птахів. ( Тіло вкрите пір’ям ) Група. - Розгляньте зовнішній вигляд риб. Чому в них така особлива форма тіла? ( Форма тіла допомагає рибам плавати ) - Зверни увагу, що у них замість кінцівок? ( Замість кінцівок у риб – плавці ) - Де живуть риби? ( Все життя проводять у воді ) - Назвіть загальні ознаки риб. ( Тіло укривають ряди луски) Висновок - Про яку групу тварин ми не розповідали? ( Комахи ) - То на які відомі нам групи за зовнішніми ознаками можна розділити тварин? (звірі, комахи, птахи, риби )  Бесіда з елементами практичної роботи з метою формування понять «природа», «жива і нежива природа». Жива природа – це рослини, тварини,люди. Живі істоти народжуються, живляться, ростуть, дають потомство, відмирають. Нежива природа – це вода, каміння, повітря, Земля, Місяць, Сонце, зорі. а) Гра «Жива ,нежива природа» б) Бесіда. - Чи може людина існувати без природи? Чому ви так вважаєте? - Що дає людині нежива природа? Що дає жива природа? Людина частина живої природи, яка живе серед природи і бере від неї все необхідне для життя, а саме: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини. ІV. Повідомлення теми уроку. Розповідь вчителя. - Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її родючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш тихий земний рай! Сьогодні Україна – одна з екологічно забруднених країн. Рослини і тварини дуже болісно реагують на забруднення середовища. Кількість їх зменшується, а деякі і зовсім гинуть, зникаючи з лиця землі. У кожній країні свої закони про охорону природи. У нашій державі для збереження рідкісних видів рослин і тварин, які потребують охорони, створено спеціальну «Червону книгу».  Червона книга – це список рідкісних видів тварин та рослин, що перебувають під загрозою зникнення. Вона Червона тому, що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Книга побудована так, що про долю кожного виду можна дізнатися за кольором сторінки. Червона книга України містить відомості про рідкісні та зникаючі види тварин і рослин. У цій книзі є різні сторінки: чорні, червоні, жовті, білі, сірі, зелені. - Рослини і тварини, яких ми вже ніколи не побачимо..
- Рідкісні рослини і тварини. Їх можна ще побачити, але дуже мало.
- Рослини і тварини, кількість яких швидко зменшується.
- Численність цих рослин і тварин невелика.
- Рослини і тварини маловивчені, місця їх життя малодоступні.
- Рослини і тварини, яких вдалося зберегти, врятувати від вимирання.
Фізкультхвилинка. Дидактична гра «Звірі, птахи, риби, комахи» 2. Робота над загадками «Тварини Червоної книги Вінниччини» - Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, які ще тварини нашого краю занесені до Червоної книги Вінниччини. Летить дід — сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає. ( Джміль )  Мале й проворне; хрущів, мишей поїдає, а на свою оборону безліч голок має. ( Вухатий їжак ) Довгі ноги - довгий ніс. Прилетів – обід приніс. Смачних жабеняток Для своїх маляток. (Лелека чорний ) Велетень міцний, могучий Ходить , бродить біля кручі. І навколо погляда Щоб не трапилась біда. (Зубр) Ні птах, ні звір щось змішане. А спить завжди підвішене. (Кажан) Сам чорний, та не ворон, є роги, та не бик, шість ніг без копит. ( Жук – олень ) Який птах найважчий в Україні? (Дрохва) VІ. Закріплення вивченого матеріалу. - Від кого треба охороняти тварин? - Для чого було створено Червону книгу України? - Назви тварин занесених до Червоної книги України? VІІ. Підсумок уроку. 1. Коментоване складання «Правил друзів природи» - Майже у всіх дітей справдилися сподівання, значить, ви відмінно попрацювали, і тепер ви також можете прислужитися справі охорони тварин. Виносимо на обговорення такі закони. 1. Не засмічуй … ( природу, ліс ) 2. Не вбивай …. ( тварин та їх дитинчат ) 3.Не чіпай домівок … ( тварин і їх дитинчат ) 4.Не розорюй … ( мурашники ) 5.Взимку нагодуй … ( пташок ) 6. Не руйнуй пташиних … ( гнізд ) 7.Люби рідний … ( край ) |