Урок 3. ІСТОРІЇ ЗІ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ. ЛАРИСА ВАХНІНА. КОРДОН Літературне читання 2 клас. Урок 1. У ДИТИНСТВІ ВИВЧЕНЕ, ЩО НА КАМЕНІ ВИСІЧЕНЕ. ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ШКОЛА. ЛЕОНІД ГЛІБОВ. БАЧИТИ — НЕ БАЧИТЬ Мета: ознайомити учнів з новим підручником; учити орієнтуватися в ньому; навчати учнів виразно читати вірші, інтонувати речення, аналізувати прочитане; формувати в школярів інтерес до навчання; прищеплювати любов до школи. Хід уроку — У першому класі ми навчилися читати. Який підручник нам у цьому допоміг? — Згадай уроки нашого Букварика! Ознайомлення з підручником «Літературне читання» — У другому класі на уроках читання ми поринемо у чарівний світ художнього слова. Читатимемо багато чудових оповідань, віршів, казок, дізнаємося про їх авторів. Допоможе нам у цьому новий підручник. Як він називається? Ознайомлення зі структурою підручника — Які відомості є на титульній сторінці? — Де саме видано підручник? Хто його автор? — Чудові ілюстрації до підручника намалювали художники. Назви їх. — Розглянь умовні позначення. — Щоб легше було зорієнтуватися, у будь-якому підручнику є зміст. (Учень розглядає зміст підручника, порівнює його з малюнками форзаців. Зачитай назви розділів. — Як називається перший розділ нашого підручника? — Про що йтиметься у творах цього розділу? Інтерактивна вправа «Ґронування» — Напишіть на аркуші центральні слова.  Назви слова та фрази, що спадають їм на думку із заданої теми. Записує слова та фрази довкола центрального слова. — Школа стала для нас другою домівкою. Тут ми зростаємо і мужніємо, стаємо розумними, здобуваємо знання й опановуємо рідну мову. Тому розділ поділено на дві частини. Назва першої — «Наче вулик наша школа». 2. Опрацювання вірша Дмитра Павличка «Школа» (с. 5) 1) Читання вірша вчителем. — Чи сподобався вам вірш? Чому? — Який він за настроєм? 2) Словникова робота. Рій бджоли довкола задзвенить вмить здається мрій сміються Прочитай слова згори вниз і навпаки. — Чи всі слова зрозумілі? — Прочитай трискладові слова; слова з буквосполученнями дж, дз; з ь. 3) Читання вірша учнем. — Із чим автор порівнює школу? — Із ким — дітей? Чому? — Що ти знаєш про бджіл? Які вони? — Про кого говорять «Працює, як бджілка»? Опрацювання вірша-загадки Леоніда Глібова «Бачити — не бачить» (с. 6) 1) Читання батьками перших трьох строф загадки. — Чи відгадали ти загадку відразу? — Які рядки вірша вам допомогли це зробити? 2) Повторне читання-«гудіння» загадки учнем. — Як називається наш новий підручник? — Що означають умовні позначки, уміщені в новому підручнику? ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Загадати загадку батькам Урок 2. ЯКІ БУВАЮТЬ ШКОЛИ? ВОЛОДИМИР ФЕТИСОВ. ХТО ЧОГО ВЧИТЬСЯ. СТЕПАН ЖУПАНИН. У ЛІСОВІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ. МАРІЯ ЧУМАРНА. ХТО СЬОГОДНІ ЗІРКА В КЛАСІ? Мета: удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, уміння аналізувати прочитане, порівнювати твори, близькі за темою; виховувати інтерес до пізнання нового. Хід уроку Читання вірша Д. Павличка «Школа» Читання «дощиком» вірша-загадки Л. Глібова Розв'язування проблемних питань — Кому потрібно навчатися? — Якими бувають школи? — Чи потрібно навчатися тваринам? — Сьогодні почитаємо про те, як навчаються тварини. УДОСКОНАЛЕННЯ НАВИЧОК ВИРАЗНОГО ЧИТАННЯ ВІРШОВАНИХ ТВОРІВ 1. Опрацювання вірша Володимира Фетисова «Хто чого вчиться» (с. 6) 1) Читання вірша дорослим. 2) Словникова робота. Хащі — густий, непрохідний ліс, чагарник. Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем. Хащі виростають риби плавають птиці бродять звірі літають — На які питання відповідають слова першого стовпчика? другого? Робота над виразним читанням вірша. Читання вірша «ланцюжком» за строфами. - Що сказано у вірші про людину? Прочитай. - Як ви розумієте виділене речення? - Читаючи вголос, звертайте увагу, де речення починається, а де – завершується. Яку інтонацію підказує знак оклику? Гра «Я почну, а ти завершуй». Дорослий читає вірш, не дочитуючи останнє слово кожного рядка, що промовляє учень. Гра «Оркестр». 2. Опрацювання рубрики «Вчися працювати з підручником» (с. 7) 3. Опрацювання вірша Степана Жупанина «У лісовій музичній школі» (с. 7- 1) Робота над загадками. • Не лікар, а дерева лікує. Сам вечірньої години З дерева лунає звук: Заховався в кущ малини. Хто там стукає: тук-тук? (Дятел) Та на дуду голосну Грає пісню чарівну. (Соловей) 2) Читання вірша батьками. — Хто навчається у лісовій музичній школі? Гра «Повтори голосок». Учень імітують стукіт дятла, спів солов'я. Читання вірша учнями. Гра «Бджілки». Словникова робота. Ритміка — рівномірне чергування звукових елементів. Читання вірша за строфами. Добирання рими. Голосок — (урок); пташат — {влад); солов'їв — (школярів); голосів — (всі). Робота над змістом вірша, відповіді на запитання за змістом вірша у підручнику. Опрацювання вірша Марії Чумарної «Хто сьогодні зірка в класі?» Виразне читання вірша батьками. — Поміркуйте разом над виділеним реченням. — Чи згодні ви з думкою поетеси? — Як тоді б ви назвали вірш? Робота над виразним читанням вірша. Читання вірша «луною» за дорослим. — З якою інтонацією слід читати речення першої строфи? (Перелічення) — Яким за інтонацією є останнє речення? Творча робота. — Спробуйте змінити вірш, уставляючи у текст імена учнів вашого класу. — Якою темою об'єднані опрацьовані на уроці вірші? — Яка школа вам найбільше сподобалася? Чим? ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Читати вірші. Відповідати на запитання (с. 6-8) Урок 3. ІСТОРІЇ ЗІ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ. ЛАРИСА ВАХНІНА. КОРДОН Мета: продовжити формування в учнів навичок правильного, свідомого, виразного читання; навчати аналізувати прочитаний твір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; учити розрізняти справжніх друзів, бути добрими, чуйними. Хід уроку Робота над скоромовкою Ішла баба дубнячком. Зачепилась гапличком, Сюди смик, туди смик — Одчепися, мій гаплик. 2. Мовленнєва зарядка — Як гуде джміль? — Прилетів комарик. — Дмухнемо на кульбабу. — Назвіть автора і твір. — Про які школи читали на попередньому уроці? — Хто в них навчається? — Сьогодні прочитаємо історію зі шкільного життя. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ ЛАРИСИ ВАХНІНОЇ «КОРДОН» (с. 9-10) — Тільки справжній друг може допомогти подолати недоліки в поведінці, справедливо підкаже вихід із незручної ситуації. — Чи можуть бути друзями хлопчики і дівчатка? — Послухайте оповідання Лариси Вахніної «Кордон». Читання оповідання батьками |