Перекладіть знайдений результат мовою геометрії. 4.Виставлення оцінок 5. Задання д.з. Розвязати задачі, що лишились з уроку. Урок 6. Тема: Приклади застосування алгебраїчних методів до розвязування планіметричних задач.  Алгебраїчний метод Розв’язуючи задачі алгебраїчним методом, дотримуйтесь таких етапів: 1) введіть позначення (буквами x, y, z … найчастіше позначаємо шукані величини); 2) складіть рівняння або систему рівнянь, використовуючи відомі геометричні співвідношення між шуканими і даними величинами; Розв’яжіть складене рівняння або систему рівнянь. якщо є потреба, то дослідіть знайдені розв’язки.  Метод векторів Щоб застосувати вектори до розв’язування задачі, виконайте три кроки: 1) сформулюйте задачу мовою векторів. Для цього спочатку розгляньте деякі дані у задачі відрізки як вектори. Потім складіть векторну рівність; 2) перетворіть векторну рівність, користуючись законами дій над векторами і відомими векторними рівностями; Перекладіть знайдений результат мовою геометрії. Первинне закріплення повтореного матеріалу 1. Назвіть основні фігури та основні відношення в планіметрії. 2. Сформулюйте аксіоми планіметрії. 3. Які кути називаються суміжними; вертикальними? які їх властивості? 4. Сформулюйте властивості й ознаки паралельних прямих. 5. Назвіть основні співвідношення між сторонами і кутами довільного трикутника; прямокутного трикутника. 6. За якими формулами можна обчислити площу трикутника? 7. Які є ознаки рівності трикутників? а подібності? 8. Дайте означення паралелограма, прямокутника, ромба, квадрата, трапеції. Які їх властивості? 9. Який многокутник називається вписаним у коло? Описаним навколо кола? 10. Які властивості трикутника, вписаного у коло, і трикутника, описаного навколо кола? а чотирикутника? 11. Що таке правильний многокутник та які його властивості? 12. Як використовують під час розв’язування задач допоміжні трикутники (один або кілька нерівних трикутників, рівні трикутники, подібні трикутники)? 13. У чому полягає суть методу подібності? методу геометричних місць? 14. Назвіть кроки розв’язування задач методом координат. 15. Поясніть суть етапів алгебраїчного методу розв’язування задач. Тренувальні вправи   Знайдіть на малюнках 27 – 29 рівні трикутники. Поясніть, чому вони рівні.   14. У рівносторонній трикутник вписано ромб, який має з ним спільний кут (мал. 30). 1) Доведіть, що сторона ромба дорівнює половині сторони трикутника; 2) знайдіть периметр ромба, якщо периметр трикутника дорівнює 18 см.  19. Трикутник ABC вписаний у коло (мал. 31). Через вершину A проведено дотичну до кола, через B – пряму, паралельну дотичній і яка перетинає сторону AC чи її продовження в точці D. Доведіть, що AB 2 = AC ⋅ AD.  4.Задання д.з. Розвязати задачі,що лишились. Урок 8  Урок 7 Тема. Розв'язування задач на застосування векторів Мета уроку: формування вмінь учнів застосовувати вивчений матеріал до розв'язування задач. Обладнання: стінна таблиця "Вектори в просторі». Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання 1. Фронтальне опитування. 1) Чому дорівнює скалярний добуток векторів, які задано координатами? 2) Як можна обчислити скалярний добуток векторів, якщо відомі їх довжини і кут між ними? 3) Як можна визначити косинус кута між двома ненульовими векторами? 4) Сформулюйте ознаку перпендикулярності двох ненульових векторів. 5) У просторі дано вектори (1; 1; 0), (0; 1; 1). Укажіть, які з вказаних тверджень правильні, а які — неправильні: а) довжини векторів і рівні; б) скалярний добуток векторів і дорівнює 2; в) кут між векторами і дорівнює 120°; г) ( + )( – ) = 0; д) вектори + і – перпендикулярні. 2. Перевірити правильність виконання задач № 55 (4), 56 учнями на дошці та відповісти на запитання, які виникли в учнів класу в ході виконання домашніх завдань. II. Закріплення та осмислення знань учнів Розв'язування задач 1. Знайдіть довжину діагоналі АС паралелограма ABCD, якщо А (2; - 6; 0), В (-4; 8; 2), D(0;-12;0). Розв'язання Оскільки (- 6; 14; 2), (-2; -6; 0), то = + , AC (-8; 8; 2) (рис. 300). Тоді = = = 2 . Відповідь. 2 .  2. Знайдіть кут між стороною АС і медіаною ВМ трикутника АВС, якщо А(-3; -5; 1), В(-4; -1; -2) і С(3; 3; 1). Розв'язання Кут між стороною АС та медіаною ВМ дорівнює куту φ між векторами та (рис. 301), або, якщо кут між цими векторами тупий,— куту 180° – φ. Знайдемо координати точки М: М = М (0; -1; 1). Тоді (-4; 0; -3), (-3; -4; 0); cos φ = = = . φ = arccos — гострий кут. Отже, кут між стороною АС та медіаною ВМ дорівнює arccos . Відповідь. arccos .  3. Обчисліть площу паралелограма, побудованого на векторах (3;0;-4) і (0;5;0). Розв'язання Нехай паралелограм ABCD побудований на векторах AB і AD (рис. 302). Площа паралелограма дорівнює добутку суміжних сторін на синус кута між ними: S = · · sin φ. = = 5; = = 5; cos φ = = = 0 . Оскільки cos φ = 0 , то φ = 90° . Тоді sin φ = 1 і S = 5 · 5 · 1 = 25. Відповідь. 25.  4. Задача № 58* із підручника (с. 58). 5. Задача № 61* із підручника (с. 59). 6. Задача № 62* із підручника (с. 59). III. Домашнє завдання Розвязати задачі, що лишились з класу та підготуватись до с.р. |