Вивчення ритмічної вправи № 1. КАФЕДРА ПОЧАТКОВОГО НАВЧАННЯ  У р о к р и т м і к и з теми “Ритмічна вправа. Музичні ігри” ПІДГОТУВАЛА ВЧИТЕЛЬ РИТМІКИ ЛЕВКОВА С. В. 2012р. Клас: 2 Тема: Ритмічна вправа. Музичні ігри. Мета: Вивчити ритмічну вправу № 1 та музичні ігри: “Веселий танець”, “Поміняй пару”, “Буратіно танцює”. Розвивати координацію рухів; відчуття ритму і такту; увагу, пам’ять; гнучкість і пластичність. Виховувати естетичні почуття, прищеплювати любов до всього красивого, витонченого. Обладнання: магнітофон, касетний запис з дитячими піснями, м’ячі. Література:1. Л.А. Бондаренко. Методика хореографічної роботи в школі. – К.: Музична Україна, 1968. – 36с., 37с., 74с., 75с. 2. Л.А. Бондаренко. Ритміка і танець у 1 – 4 класах загально-освітньої школи. – К.: Музична Україна, 1989. – 56с., 65с., 75с., 77с. Хід уроку I. Організаційна частина. Привітання поклоном. У к л і н д і в ч и н к и Музичний розмір ¾. Вихідне положення: ноги в першій позиції. На “раз” – крок правою ногою вбік у другу позицію.  Мал. 1 Мал. 2 На “два” – ліву ногу ковзним рухом підтягнути до правої і, не затримуючись, перейти в першу позицію. На “три” – нахилити голову вниз. Руками дівчатка підтримують спіднички (мал. 1, 2). У к л і н х л о п ч и к а Музичний розмір ¾. Уклін займає 2 такти музичного супроводу. Вихідне положення – нормальне положення всього корпусу. 1-й такт. На “раз” – крок вправо в другу позицію. На “два”, “три” – ліву ногу підтягнути до правої (перша позиція). 2-й такт. На “раз”, “два” – легкий уклін головою вперед. На “три” – голову повернути у вихідне положення. Руки злегка відведені від корпусу. 2.Різновиди ходьби по колу: - марш по колу; - на півпальцях (руки на поясі); - на п’яточках (руки за головою); - з поворотом тулуба; - з підскоком; - крок-галоп вправо; - крок-галоп вліво; - змійка – ряд послідовних протиходів з інтервалами в один крок. Діти рухаються за ведучим по колу, потім – у зворотному напрямі (мал. 3). - Клубок. 1-й варіант. Закручується щільно коло до ко-ла, без вільних проходів. Коли кільця завернуться у тісний клубок, всі підіймають з’єднані руки вгору, стоячи на місцях. Ведучий веде за собою дітей під піднятими руками тих, що стоять, розкручуючи таким чином клубок (мал. 4). 2-й варіант. Розкручування починає той, хто стоїть у ланцюжку з протилежного краю (мал. 5). - Голка з ниткою. Всі йдуть ланцюжком за ведучим по колу. На закінчення музичної фрази всі зупиняються і піднімають угору з’єднані руки. Ведучий веде ланцюжок у зворотному напрямі під руками тих, що стоять, звиваючись і обходячи одного справа, другого – зліва (мал. 6).  Мал.3 Мал.4 Мал.5 Мал.6 3.Вправа для встановлення дихання. - Ходьба з уповільненням темпу. Під час неї руки підняти через сторони вгору – вдих, і повільно опустити вниз – видих (повторити 4 – 6 разів). II. Тренаж. Вправи для розвитку техніки танцю: 1. Два напівприсідання (демі пліє) і одне повне присідання (гранд пліє) в першій, другій і п’ятій позиціях. 2. Витягування ноги на носок (батман тандю) хрестом з п’ятої позиції. 3. Викидання ноги (батман жете) з п’ятої позиції хрестом без пауз на кожний такт. 4. Коло ногою (рон де жамб пар тер). 5. Повільне піднімання ноги вперед і вбік (реляве лянт) на 90. 6. Великий кидок ноги (гран батман жете) вперед, вбік і назад. 7. Стрибки вгору з обох ніг (соте) у першій, другій і п’ятій позиціях. III. Основна частина. Вивчення ритмічної вправи № 1. Музичний розмір 2/4. Вихідне положення: діти стоять у шаховому порядку обличчям до вчителя. Ноги в шостій позиції, руки на талії. 1-й такт. На “раз” – невеликий крок правою ногою на всю ступню. На “два” – двічі коротко ударити всією ступнею лівої ноги об підлогу поруч з правою ногою. 2-й такт. Повторити рухи 1-го такту з лівої ноги. 3 – 4-й такти. Два перемінних кроки, починаючи з правої ноги і просуваючись вперед. 5 – 12-й такти. Двічі повторити рухи 1 – 4-го тактів. 13 – 16-й такти. Виконуючи перемінний крок з правої ноги, повернутися за годинниковою стрілкою. На “раз” 16-го такту притупнути лівою ногою, на “два” – пауза. Вправу повторюємо кілька разів. 2.Музичні ігри: ВЕСЕЛИЙ ТАНЕЦЬ Музика Ю.Слонова Мета гри: визначити ритмічний малюнок. Діти шикуються парами одне проти одного на відстані трьох-чотирьох кроків. В руках у кожного м’яч розміром з волейбольний. 1-й такт. На “раз” – ударяють м’ячем об підлогу. На “два” – ловлять його. 2-й такт. Повторюють рухи 1-го такту. 3-й такт. На “раз” – кидають м’яч одне одному, дотриму-ючись правого боку, щоб м’ячі не зіткнулися. На “два” – ловлять їх. 4-й такт. Повторюють рухи 3-го такту. 5 – 6-й такти. Тричі ударяють м’ячем об підлогу і ловлять його. 7 – 8-й такти. Повторюють рухи 5 – 6-го тактів. Вправу продовжуємо до закінчення мелодії. БУРАТІНО ТАНЦЮЄ Музика І. Соколова Мета гри: реагувати на сигнал, визначити такт. Діти утворюють коло і стають обличчям до центру. Викона-вець, який зображує Буратіно, стає в центрі кола. На голові у нього капелюшок з китицею. За колом стоїть Карабас-Барабас. Він у шляпі, у нього чорна борода. 1 – 15-й такти. Буратіно весело танцює, діти в такт музики плескають в долоні. 16-й такт. В коло вбігає Карабас-Барабас. 17-й такт. Діти кричать: “Буратіно, стережись!” 18 – 21-й такти. Буратіно тікає. Діти з’єднують руки, залиша-ючи в одному місці вільний прохід. 22 – 36-й такти. Карабас-Барабас біжить за Буратіно, намага-ючись його спіймати. Діти допомагають Буратіно: вони пропуска-ють його в коло, піднімають з’єднані руки вгору, а коли підбігає Карабас, опускають їх вниз. Карабас-Барабас повинен спіймати Буратіно на 35 – 36-й так-ти музики, і тоді гра закінчується. Вибирають нових виконавців. Якщо Карабас-Барабас не зможе спіймати Буратіно, на 36-й такт керівник дає сигнал, гра припиняється і починається спочатку з іншими виконавцями. ПОМІНЯЙ ПАРУ Музика В.А. Моцарта Мета гри: розрізняти побудову музичних фраз із затакту. Діти шикуються парами по колу одне проти одного: хлопчики стають спиною до центру, дівчатка – обличчям. Руки розкриті в сторони, п’ятки разом. 1-й такт. Трохи повернувшись ліворуч, діти торкаються одне одного пальцями правих рук. 2-й такт. Повернувшись праворуч, повторюють той же рух ральцями лівих рук. 3-й такт. Піднявшись на півпальці, виконують три плавних кроки, повертаючись на місці (через ліве плече) проти годинникової стрілки на 360. 4 – 5-й такти. Повторюють рухи 1 – 2-го тактів, повертаю-чись спочатку праворуч, потім ліворуч. 6-й такт. Піднявшись на півпальці, виконують три плавних кроки, повертаючись на місці (через праве плече) за годинниковою стрілкою на 360. 7 – 8-й такти. Виконуючи чотири, танцювальних кроки, діти прощаються зі своєю парою легким нахилом голови, розходячись в різні боки. Хлопчики виконують танцювальний крок, починаючи з правої ноги, і рухаються по колу за годинниковою стрілкою. Дівчатка, виконуючи той же рух, просуваються проти годинникової стрілки. На кінець 8-го такту діти зустрічаються з наступною парою і повторюють вправу. IV.Заключна частина. Підсумок уроку. - Чи сподобались вам музичні ігри, які ми вивчили сьогодні? - Назву якої гри ви запам’ятали? 2.Прощання поклоном. (Поклон той самий, що й на привітання). |