IV. ПІДСУМКИ УРОКУ І ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Любомльський НВК « ЗОШ I-III ст. – районна гімназія » ім. Наталії Ужвій Тема уроку: Коливальний рух. Вільні та вимушені коливання. Зміщення, амплітуда, період, частота коливань   Підготувала: Вчитель фізики Вигнанчук Л. М. Н.р. ТЕМА УРОКУ:Коливальний рух. Вільні та вимушені коливання. Зміщення, амплітуда, період, частота коливань Мета: познайомити учнів з одним із найбільш розповсюджених рухів у природі і техніці – коливальним рухом. З’ясувати умови вільних коливань. Показати велике поширення коливальнихрухів у природі та техніці. Розвивати уміння спостерігати; виховувати уважність на уроці. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. ВИД УРОКУ: урок-подорож у «Світ коливань» ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕСПЕЧЕННЯ: комп’ютерні презентації, картки-завдання, відеоматеріали «Серце людини», «Маятник Фуко», «Руйнування моста»; вислови про коливання. МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕСПЕЧЕННЯ: модель математичного маятника; модель пружинного маятника; іграшка «неваляшка»; механічний резонанс, акустичний резонанс. ЕПІГРАФ: «СВІТ, В ЯКОМУ МИ ЖИВЕМО, ДИВОВИЖНО СХИЛЬНИЙ ДО КОЛИВАНЬ» Р.БІШОП ХІД УРОКУ 1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Вправа ,,Вгору вниз” Заплющити очі. Глибоко вдихнути, уявляючи, як ви забираєтесь вгору, а потім різко падаєте донизу. Видихнувши,піднімаємося вгору. 2.Мотивація навчального матеріалуПрикладіть руку до свого серця. Що ви відчули? Погляньте у вікно на гілки дерев, а он злетіла з неї пташка. Що відбувається з віттям? Так, гілка коливається. Биття серця – це такі коливні рухи. Коливання – один з найпоширеніших видів руху в природі і техніці. 3.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ УЧІННЯ ВСТУПНЕ СЛОВО ВИКЛАДАЧА Сьогодні ми будемо вести розмову про один з найпоширеніших видів руху в природі і техніці. Майже неможливо назвати таку сферу, в якій би не зустрічалися коливання. Коливаються дерева в лісі, пшениця в полі, струни музичних інструментів, мембрана телефону, площини й фюзеляж літака, поршні двигунів, маятник годинників. Такі рухи відбуваються й у житті нашої планети (землетруси, приливи й відливи). З коливаннями ми зустрічаємось й у живій природі: биття серця, рух голосових зв'язок, дихання, скорочення м’язів, коливання настрою. В економіці також можна знайти приклади такого руху: коливання курсу валют, акцій, світових цін на певний вид товару. Як ви бачите світ коливань різноманітний і всеоб’ємний. Сьогодні на уроці ми поговоримо про механічні коливання, покажемо їх прояв у різних сферах життєдіяльності людини, навколишньому середовищі. А зробимо ми це у вигляді подорожі у «Світ коливань». Епіграфом нашого уроку будуть слова англійського фізика Р.Бішопа: «СВІТ, В ЯКОМУ МИ ЖИВЕМО, ДИВОВИЖНО СХИЛЬНИЙ ДО КОЛИВАНЬ». Отож, розпочнемо нашу подорож. СТАНЦІЯ 1 ВИКЛАДАЧ Наша мандрівка неможлива без з’ясування деяких теоретичних відомостей про механічні коливання, тому перша зупинка – станція «ТЕОРЕТИКОГРАД». ОСНОВНІ ПИТАННЯ: 1. Що ж таке коливання? 2. Їхня характерна особливість? 3. Розглянемо характеристики коливань (потрібно дати означення, вказати позначення, одиниця вимірювання в СІ, формула для визначення): Амплітуда: Відхилення тіла від положення рівноваги називають зміщенням. А найбільше відхилення (А) – називають амплітудою коливань, вимірюють в (м). Період – це фізична величина, що дорівнює часу, за який відбувається одне повне коливання. Частота – це фізична величина,що чисельно дорівнює кількості повних коливань,які здійснює тіло за одиницю часу. 4. Як відомо, існує велика кількість коливань. Пригадаємо їх види (учні усно заповнюють схему і дають визначення кожного виду коливань):  Наступне завдання: класифікувати запропоновані приклади коливань (вільні та вимушені; затухаючі та незатухаючі): 1) коливання гілок дерева під час вітру; 2) іграшка-неваляшка; 3) коливання гойдалки без підштовхувань; 4) рух поршня в двигуні; 5) батут, на якому стрибають; 6) биття серця; 7) тряска автомобіля на нерівній дорозі; 8) струна гітари після виведення її з положення рівноваги; 9) коливання кульки на нитці; 10) коливання скла в будинку, повз який проїжджає вантажівка; 11) коливання вантажу на пружині; 12) коливання мітли двірника; 13) коливання голки швейної машини. ВИКЛАДАЧ Ви бачите, що всі вільні коливання є затухаючими, а вимушені – незатухаючими. Отже, ми з вами виявили основні відомості про механічні коливання. Продовжимо нашу мандрівку далі. СТАНЦІЯ 2 ВИКЛАДАЧ Всім відомо, що кожна теорія, гіпотеза повинна підтверджуватись практикою, дослідами. Цікавим з цього приводу є вислів Ольги Муравйової (сучасна російська поетеса, майстер афоризмів): «Теорія без практики – це нуль. Але практика без теорії може бути і мінусом». Вам надається така можливість підтвердити свої знання дослідами. І тому ми робимо наступну зупинку – станція «ДОСЛІДОГРАД». Тут на нас чекають підтверджуючі експерименти та якісні задачі. Для розв’язування експериментальних задач створені дві групи «Математичний маятник», «Пружинний маятник». Їх завдання: Скласти коливальну систему, продемонструвати коливання, які в ній виникають. Дати відповіді на запитання: з яких частин складається дана коливальна система? який вид коливань у ній виникає? Умови їх виникнення? від чого залежить період коливань цієї системи? Задача.Розрахуємо період і частоту коливань биття нашого серця за одну хвилину. СТАНЦІЯ 3 ВИКЛАДАЧ Продовжимо подорож. Далі на нас чекає станція, назва якої невідома, щоб її розшифрувати, потрібно розгадати загадку: «Мій рід дуже древній. Батьки мої – коливання. Бабуся Цунамі – добре відома розбійниця на океанських узбережжях, дідусь – великий винахідник: і струнних, і духових, і клавішних музичних інструментів. На рахунку мого батька не один зруйнований міст, а моя мама у великій дружбі з землетрусами. Я достойний нащадок своїх предків. Завдяки мені ви маєте приймачі і телевізори, не без моєї участі розламуються навпіл судна. Мені симпатизують музиканти, годинникарі, зв’язківці, і не надто шанують льотчики, моряки, будівельники. Я тут і там! Я всюди! Хто я?» (РЕЗОНАНС) Отже, наступна станція «РЕЗОНАНСОГРАД». І. Мотивація («Здивуй»). У 1750 р. біля Анжера (Франція) через ланцюговий міст завдовжки 102 м йшов у ногу загін солдатів. У результаті розмах коливань мосту збільшився настільки, що його ланцюги обірвалися і міст упав у річку; загинуло 226 людей. У 1906 р. з аналогічної причини зруйнувався так званий Єгипетський міст у Петербурзі – по ньому проходив кавалерійський ескадрон. Ці події класичні приклади виявлення резонансу в коливальних системах. ( Перегляд фільму -руйнування мосту) - Найбільша амплітуда коливань під дією зовнішньої сили досягається тоді, коли частота зовнішньої змінної сили збігається з власною частотою коливань системи (ν=ν0) - Чим більша в системі сила тертя, тим слабше виражений резонанс. ( Резонанс на нитках, акустичний резонанс) Познайомимось більш детальніше з позитивними сторонами резонансу: · резонатори музичних інструментів. Це пристрої, які мають резонансні властивості, тобто дають найсильніший відклик на зовнішні коливання певної частоти. В них створюються стоячі хвилі. В музичних інструментах ці пристрої використовують для підсилення інтенсивності звуку: - у струнних, ударних інструментах їх роль виконують порожнини. Наприклад, звучання скрипок Страдиварі відрізняються від звучання інших скрипок характерною яскравістю та чистотою. Їх секрет полягає в клеєві для дека, який гасить вібрацію інструмента. - Духові інструменти (кларнет, саксофон) використовують для створення звуку коливання тростинки. Ці коливання підсилюються на певних частотах резонатором у вигляді прямої або закрученої трубки. Закриваючі певні клапани кларнетист змінює положення вузлів стоячої хвилі, а, отже, і висоту звуку. У стінах найкращого оперного театру Європи Ла Скала (Італія) для гарної акустики у стіни вмонтовані порожні трубки різної довжини; · гойдалка; · виштовхування машини, яка застрягла. Її потрібно розгойдати з частотою, рівною частоті коливань машини, і без великих зусиль можна збільшити амплітуду коливань настільки, що машина виїде на рівне місце; · розгойдування язика дзвону. Розгойдати язик великого дзвону може навіть дитина, якщо вона буде натягувати мотузку з частотою, рівною частоті коливань язика. Але найсильніша людина не розгойдає язик, смикаючи мотузку не в резонанс; Негативні: · розливання води з відра при ходьбі з ним. Для припинення розливання води потрібно змінити темп ходи. При цьому зміниться частота зовнішньої сили; · розгойдування вагонів на стиках рейок. Для зменшення ударного навантаження на вагони стики рейок роблять під кутом45º до осі рейок, при цьому колеса плавно перекочуються по рейкам; · деренчання скла в транспорті. Потрібно змінити швидкість руху; · флатер. Це шкідливі коливання крила літака під час польоту. У швидкісних літаків ці коливання, які мають велику амплітуду, можуть призвести до руйнування крил. Досить довгий час вчені шукали розв’язку цієї проблеми. Один із знайдених способів виявився дуже простим – у переднього краю кожного крила роблять потовщення, яке гасить ці шкідливі коливання. Але якщо б звернулися за допомогою до природи, то вирішення проблеми знайшли б значно швидше. Адже у бабки на кінці крил є тонке хітинове потовщення для регулювання коливань крил. Його видалення призводить до порушення польоту комахи. ВИКЛАДАЧ Давайте сформулюємо способи боротьби з негативним проявом резонансу: - зміна частоти власних коливань системи або частоти зовнішньої сили; - збільшення сил тертя в системі; - введення ще одного зовнішнього впливу, що перебуває в протифазі до першого; - додавання вантажів зі змінним центром тяжіння. Шкідливі прояви резонансу | Способи боротьби з шкідливими проявами резонансу | Відомі випадки руйнування літаків, коли амплітуда коливань крил літака різко збільшується під дією турбулентності потоків повітря. | Змінити власну частоту коливань системи. Просто зробити важчими крила літаків – частота власних коливань крила змінилась і припинила співпадати із частотою коливань зовнішньої сили. | Під час руху потяга частота ударів коліс на стиках рейок іноді збігається з частотою вільних коливань вагона на ресорах, тоді вагон починає сильно розгойдуватися і виникає небезпека аварії. | Для потягів розраховують небажану швидкість руху. | Руйнування мостів, про які йшлося на початку уроку. | По мосту забороняється ходити стройовим кроком. | Руйнування будинків під час землетрусів. | Під час спорудження будинків ураховують частоту коливань земної кори в разі землетрусу. | IV. ПІДСУМКИ УРОКУ І ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ВИКЛАДАЧ Ось ми і завершили подорож у «Світ коливань». Підіб’ємо її підсумки. Продовжить речення: ü Ми познайомилися з новим видом руху, а саме… ü Його характеристиками є… ü Ми дослідили… ü Показали широке застосування… ü Я дізнався нове про … Чи досягли ми мети уроку? ПОВІДОМЛЕННЯ ОЦІНОК УЧНЯМ ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВИКЛАДАЧА Я сподіваюсь, що сьогоднішній урок побудить у вас жагу нового пізнання, адже «великий океан істини» і досі постає перед нами недослідженим остаточно. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: 1.Знайти спосіб визначення росту людини за допомогою маятника. 2.Вивчити §15Вправа15( 1,6) РЕФЛЕКСІЯ І на завершення, пропоную вам оцінити урок у цілому. У вас на партах листки паперу, на яких зображені смайлики: «Дуже сподобався», «сподобався», «байдуже», «не сподобався». Виходячи з класу, наклейте на ватман той смайлик, який виражає ваше враження від уроку.      |