Скласти моделі слів за допомогою фішок Конспект заняття по навчанню елементам грамоти Дітей старшого дошкільного віку Вид: комплексне Тема: "Чарівна скринька Діда Грамотія" Мета: закріплювати вміння виділяти перший звук у словах; розрізняти голосні та тверді приголосні звуки; закріпити знання про особливості голосних і приголосних звуків; продовжувати вчити виконувати звуковий аналіз 3-х фонемних слів; визначати кількість звуків та складів у слові; продовжувати вчити визначати перший та останній звук у словах; вчити визначати голосні звуки спираючись на характерні особливості міміки; розвивати у дітей фонемний слух, уяву, творче мислення, дрібну моторику пальців рук та мовлення під час навчання елементам грамоти; виховувати самостійність, допитливість, бажання досягати заданої мети. Обладнання:схеми для звукового аналізу, фішки, площинні зображення ключів, квітки Маку, посилка, скриня, лист від Діда Грамотія, звукові будиночки. Хід заняття : І. Вступна частина. Привітання – Дітки, стали всі на килимок, взялись за ручки, зараз ми з вами привітаємось. ( Звучить ранкове привітання) Доброго ранку, доброго дня! Доброго вчора, сьогодні, щодня! Хай лиш добро буде на світі, Хай будуть завжди усміхнені діти! Психогімнастика «Сніжинка» - Закрийте очі, уявіть, що ви легенькі, як пушок, маленькі сніжинки, кружляєте в повітрі, спускаючись з неба до землі, а коли ви відкриєте очки, то знову станете дітьми. (Звучить музика Вівальді «Пори року», діти повільно кружляють в танку). Білесенькі сніжиночки Вродились ми з води. Легенькі, як пушиночки Спустилися сюди. Ми хмарою носилися Від подиху зими І весело крутилися Метелицею ми. Тепер ми хочем спатоньки Як дітоньки малі І линемо до матінки До любої землі. Сюрпризний момент. /Стук в двері/ Вихователь:Діти! До нас прийшла посилка! Написано: "Від Діда Грамотія з країни АБВГДейки"! Давайте її розкриємо і дізнаємося, що там усередині. (Діти і вихователь розкривають посилку, дістають звідти скриню і лист) Вихователь:Скринька-то не проста! З шістьма замками! Давайте прочитаємо лист: "Дорогі діти старшої групи "Соняшник"! Пише вам Дід Грамотій з країни АБВГДейки! До мене дійшли відомості, що ви дуже допитливі діти і любите займатися. Я прислав для вас подарунок в скриньці. Але скринька чарівна, з шістьма замками. До кожного замку є свій ключ. Знайти ключі нескладно, треба лише вгадати, де вони лежать. Мої чарівні помічники заховали ключі у вас в групі. Відгадайте мої загадки і дізнаєтеся, де шукати ключі. Прикладете ключі до замків і скринька відкриється! Правда, є ще один секрет! Але про це ви дізнаєтеся пізніше. Бажаю успіху! Дід Грамотій. " (Діти сідають за столи і уважно слухають) Вихователь:Ось це так! Ну, що, цікаво дізнатися, що знаходиться в скриньці? Шукатимемо ключі? (Відповіді дітей) ІІ. Основна частина. Вихователь:А ось і загадки тут в листі. Шукаємо перший ключ. Він знаходиться там, про що йде мова в загадці: Неначе паровоз, гуде, Шумить, кипить, і пара йде, Смачний заварює нам чай. Хто ж він такий? От відгадай. (Чайник) Діти:Це чайник! Потрібно шукати там, де чайник! (Вихователь виймає ключ з-за чайника) Вихователь:А ключ-то непростий! На нім завдання. Ось про який секрет говорилося в листі Діда Грамотія! Впораємося з цим завданням - один замок відкриємо! Завдання №1. Мета:продовжувати вчити дітей визначати кількість звуків у словах. Вихователь:Помічники Діда Грамотія принесли для вас картку із зображенням квітки. Що це за квітка? Діти: Мак Вихователь:Давайте злічимо, скільки звуків в слові Мак. Який перший звук? Діти:м-м-м. Вихователь:Звук М. Давайте спробуємо проспівати цей звук. М-м-м. Виходить? А що нам заважає? Діти:Губи Вихователь:Якщо ми не можемо його проспівати, то це який звук? Діти:Приголосний Вихователь:Правильно! Який другий звук в слові Мак? Діти:М-аааа-к! Звук А Вихователь:Давайте спробуємо проспівати цей звук. Діти:А-а-а. Вихователь:Звук А можна проспівати, йому нічого не заважає. Який це звук? Діти:Голосний. Вихователь з дітьми пробують проспівати третій звук і визначають, що він не співається, а значить він приголосний. Вихователь:Молодці, впоралися із завданням. Ось вам і перший ключ! (Вихователь "вставляє" ключ в замок) Вихователь:Слухайте наступну підказку, де шукати ключ: Дуже я потрібна всім: І великим, і малим. Всіх я розуму учу, А сама завжди мовчу. (Книга) Діти:Книга! Ключ шукатимемо там, де у нас в групі книги! (Знаходять другий ключ, виконують друге завдання.) Завдання №2. Мета: вчити впізнавати слова, у яких бракує останнього звука. Вихователь:А завдання таке: пограти в гру " Підкажи останній звук". Дід Грамотій дуже любить розповіді. Одного дня він почав згадувати їх, але забув закінчення слів. Давайте допоможемо Дідусеві! У нашому лісі живуть: Вов…к, Зає…ць, Їжа…к У нашому лісі ростуть дерева: Кле…н, Ду…б, Гра…б На нашому городі ростуть: Огіро…к, Помідо…р, Кабачо…к (Після закінчення виконання завдання діти "вставляють" в скриньку другий ключ) Вихователь:Діти, в нас ще одна загадка від Діда Грамотія : Є у блюдечка подружка, Що одне лиш має вушко. Можеш кралю цю зустріти, Як захочеш чай попити. (Чашка) (Діти дістають ключ, він знаходиться біля чашок) Завдання №3. Мета:навчити дітей визначати кількість складів у словах лише на слух Вихователь:Ось і третє завдання з третім ключем: це розповідь. "Зіна любила стрибати через мотузочку. Попросила вона у мами мотузочку, і побігла з ним на галявинку. Подивилася кругом - немає її подружок! Зіна почала голосно звати подруг: Ма - ша!, Ма - ри - на!, Та - ня!, На - та - ша!, Ва - ля!. Подружки почули, прибігли і почали весело грати". Питання до дітей: 1) Як дівчинка гукала своїх подруг? Чи називала вона ціле слово, або вимовляла його по частинах? 2) Чому дівчинка саме так звала своїх подруг? (відповідь: так краще чути) Ми з вами знаємо, що усі слова можна розділити на склади, і ми з вами зараз спробуємо полічити, скільки складів в іменах дівчаток. Гра «Покрокуй склади» Мета:навчити дітей визначати кількість складів за допомогою кроків Вихователь:Молодці, впоралися з третім завданням. Ось, тримайте ключик! У нас вже три замки відкрито! Вихователь: Важко? Втомилися? Ви дуже старалися! Давайте тепер відпочинемо. Вгадайте, а хто і в якій казці теж шукав ключик, тільки не простий, а золотий? Діти: Буратино! У казці "Золотий ключик". Фізхвилинка «Буратино»: Буратино потягнувся, Руки в сторони розвів Раз - нагнувся, Та й тихесенько присів. Два - нагнувся, А щоб ключики дістати Загадки треба розгадати. (Діти виконують рухи) Вихователь:Ну, а щоб нам знайти четвертий ключик, відгадаємо ще одну загадку: Кольоровий, наче пава, Птах веселий і ласкавий, І червоний, і зелений, Птах говорить цей до мене! Не буває краще друга За кмітливого …(Папугу) (Діти відгадують: Папуга. Знаходять ключ.) Завдання №4. Вихователь:Ось він, ключик, а на нім наступне завдання - гра! Я називатиму дію, а ви відповідатимете, хто їх здійснює. 1) Хто і що стрибає? (М'ячик, заєць, людина, жаба.) 2) Хто і що літає? (Літак, птах, повітряна куля, метелик, жук.) Чистомовка «Жук» Жовтий жук купив жилет Джемпер, джинси та жакет. Вихователь:діти, який звук найчастіше зустрічається у чистомовці? А який він, голосний, чи приголосний? (Діти виконують завдання, отримують ключ, "відкривають" четвертий замок). Вихователь:А п'ятий ключ шукатимемо ось де: Ні дощами, ні снігами За сто років не розмить. Але хлопці – хулігани Можуть м’ячиком розбить. (Вікно) Діти: Це вікно! А давайте знайдемо ключик з завданням. (Знаходять ключ) Завдання №5. Скласти моделі слів за допомогою фішок Вихователь:Поки ви ключі шукали, Вас картки з фішками чекали. Що зображено – назвіть Та моделі слів складіть. Діти, пропоную вам розглянути картки із зображеннями та скласти моделі слів. (Вихователь пропонує згадати позначки звуків. Діти виконують завдання, після чого «відкривають» п’ятий замок ) Після виконання завдання відкривається скринька Вихователь:Діти, подивіться, що тут лежить! Діти:Це звукові будиночки. А які ж звуки у них живуть? Давайте визначимо. (Діти відкривають будиночки і визначають які ж звуки зображено на малюнках) Мета: навчити дітей визначати голосні звуки за характерними мімічними ознаками Вихователь:А давайте назвемо їх! Діти,які це звуки? Голосні чи приголосні? Діти: Голосні. ІІІ Заключна частина Вихователь: Добре діти, ми з вами виконали усі завдання та відкрили чарівну скриню… · Пригадайте, а які ж завдання ми з вами виконували? · За допомогою чого визначали кількість складів в іменах дівчаток? · Для чого нам знадобилися фішки з позначенням звуків? · Що ж знаходилося у чарівній скрині? Вихователь: Ви усі молодці! З вашою допомогою можна відкривати будь-які замки! |